Bolu’lu Eski Bakan ve Milletvekili Ahmet Çakmak Vefat Etti

Hukukçu, Avukat, Siyasetçi, 12, 13, 14, 15 ve 16. dönem Bolu Milletvekili, 1979-80 döneminde Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapmış olan Hemşerimiz Ahmet Çakmak 90 yaşında hayatını kaybetti. 

       1931 yılında Gerede’nin Kabaklar köyünde doğan Ahmet Çakmak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den mezun olarak eğitimini tamamladıktan sonra serbest avukatlık yaptı.
        Ahmet Çakmak, 1961 genel seçimlerinde 1961-65 yılları arasında YTP’den 12. Dönem milletvekili daha sonra iltihak ettiği AP’den 13., 14., 15. ve 16. dönem Bolu Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 1979-80 döneminde de Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yaptı.

       Mebusluğu süresince Adalet partisi grup başkan vekilliği ve 4 sene de meclis başkan vekilliği yapmıştır. İlk evliliğini Bolulu bir hanımla yapmıştır. Hanımının vefatı sonucu, göynüklü bir hanımla evlenmiştir. Babası Hacı Hasan Çakmak İstiklal Savaşı gazisidir ve batı cephesinde inönü ile çalışmıştır. 6 kardeşin 3. Südür. Hukukta okurken Türkiye grekoromen güreş takımında vatanını başarı ile temsil etmiştir. Ayrıca yine öğrenci iken – “Kanun Namına”- başta olmak üzere epey türk flimlerinde aktörlük de yapmıştır. İki evlada sahiptir. Oğlu Erdal Çakmak Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nden mezundur. Halen Aselsan’da çalışmaktadır. Kızı Prof. Dr. Dilek Güven çok başarılı bir göz profesörüdür. 3 toruna sahiptir
        Emeklilik hayatını Ankara’da sürdürmekte olan Ahmet Çakmak, bugün hayatını kaybetti.
         Eski Milletvekili ve Bakan Ahmet Çakmak’ın cenazesi, 23 Mayıs Pazar günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda öğle namazı sonrası kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek. 

- Reklam -

spot_img

Ulusal Haberler, Bolu'dan Güncel Haberler ve Daha Fazlası

spot_img

- Reklam -

sanalbasin.com üyesidir