Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! 81 İlde Yeni Çalışma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak hayvanlarıyla ilgili “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır” dedi ve 81 ilde yeni bir çalışmanın başlatılması için talimatı verdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası soruları yanıtladı. Sokak hayvanlarının yaptığı saldırı sonucunda hayatını kaybeden çocukla ilgili gelen soruya cevap veren Erdoğan, “Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır” ifadelerini kullandı.

“TALİMATLARI VERDİM”

Erdoğan, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı” şeklinde konuştu.

“YENİ BİR ÇALIŞMA VAR”

Yeni bir çalışma için talimat verildiğini dile getiren Erdoğan, “Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı müştereken çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Epey bir ilerleme de kaydedildi” dedi.

- Reklam -

spot_img

Ulusal Haberler, Bolu'dan Güncel Haberler ve Daha Fazlası

spot_img

- Reklam -

sanalbasin.com üyesidir