“Taraflar, Bizleri ‘ACABA?’ Şüphesine Düşürüp, ‘ŞEYTANİ’ Düşünmeye Zorlamasınlar; ‘RAHMANİ’ Düşünebilmemiz İçin Aydınlatsınlar.”

0

Gazeteci Muharrem Demirel Bolu Belediyesinin Berk köyünde satışını yaptığı arazi ile ilgili güzel bir yazı paylaştı. Muharrem Demirel’in Facebook paylaşım sitesinden yayınladığı yazıda Türk Fındığı Gen Bahçesi ve yapılması planlanan tesisin hakkındaki kamuoyunda oluşan çekincelerin giderilmesinin istenildiği yazı şöyle;

Hatırlarsınız, Belediye Başkanımız Tanju Özcan, Büyüksu kenarında bulunan Fidanlık arazisine ‘Cumhuriyet Parkı kuracağım’ demişti.Ancak 225 dönüm arazinin, 96 dönümünü, 89 Milyon 750 Bin TL ye satmış.Kime?Spor Kompleksi kuracağım diyen, İş İnsanı Sayın Oktay Ercan’a…Sonrası kıyamet…‘Nasıl satarmış? Hem de değerinin çok altında’Satmış işte, kendi gurubundan yetki almış, mecliste görüşülmüşVeOy çokluğu ile kabul görmüş.

- Relam -
Mutlu Yıllar

***

Kamuoyunda, arazinin ucuza gittiğini söyleyip, satışa karşı çıkanlarda var, tarım arazileri elden çıkıyor, betonlaşıyoruz diyenlerde…Bu satışın içinde, büyük emekler ve beklentiler ile kurulan Türk Fındığı Gen Bahçesinin bulunmasına karşı çıkanlarda…Pazartesi günü gittim, fidanlığı adım adım gezdim.Baya boylanmış, meyveye bile durmuş, yaşları 17- 18 varmış, nadide fındık fidanlarını gördüm. ‘Bugün varsınız, yarın yoksunuz’ dedim.Ağaçlar adına üzüldüm…‘Tazıya tut, tavşana kaç’ siyasetinin yapıldığı Bolumuza doğru dönerken, arabamın radyosunda Müzeyyen Senar şarkısında, ‘Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime / Titrerim mücrim gibi, baktıkça istikbalime’ diyordu.Bu defa da, Bolumuz adına üzüldüm.

***

Akıllara, ‘Hoca dert ettiğin şeye bak, teknoloji gelişti, artık fidanlara zarar vermeden çıkarıp, başka alanlara taşıyacak iş makinelerimiz var’ diye düşünülebilir.DeOlmuyormuş işte.Kent Konseyimize gelip, bu konu da bizleri bilgilendiren Orman Mühendisi Zehra Palazoğlu Hanımefendinin ifadesi şöyle;‘Kim ne derse desin, 17-18 yaşına gelmiş bu ağaçları başka bir yerde tutturamazlar’‘Türk Fındığı Gen Bahçesi ‘ Projesine katkısı olanVeGelişmelere tarafsız bir göz ile bakan Zehra Hanım, bizleri yanıltacak değil ya.

***

Boluspor sayesinde çok yer gezdim.Kulüplerin, kış mevsiminde ara kamp yaptığı, Antalya’ da ki otellerin hemen hemen tamamını gördüm.Yaz dönemi kampları için Erzurum ve Nevşehir’de bulunan otel ve tesislerini de…Sayın Oktay Ercan’ın Fidanlık Arazisine yapmayı düşündüğü, spor oteli, stadyum ve antrenman sahaları, spor hastanesi gibi tesisler yapılırsa, Bolu, yaz dönemi kampları için Spor Turizmi adına cazibe merkezi olabilir. Ama17- 18 yıllık Türk Fındığı Gen Bahçesi Projesi de ‘ Altı üstü bir ağaç değil mi? diyerek feda edilmemelidir.ÇünküEmek vardır, Türk Fındığını gelecek nesillere aktarmak vardır.Kısacası; Türk Fındığı Gen Bahçesi yerinde korunmalıdır.

***

Yukarıda da dedik ya, satış olmuş.AmaKafamıza takılan sorularda yok değil.Sayın Oktay Ercan ile alakalı 03.07.2018 tarihinde Bolu Gazetelerinde ‘40 Milyon dolarlık yatırım’ diye bir haber çıkmıştı.Bu haberde, ‘Sayın Ercan’ın, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Otella isimli bir fabrikayı aldığı, burada çelik yelek üretimi yapmak için adım attığı’ yazıyordu.Sormak isteriz;‘2019 yılında üretime geçeceği, 1500 kişiye istihdam sağlayacağı söylenen bu fabrika ne oldu?’Ben söyleyeyim; her nedense yapılamadı.İşte korkulardan biri de bu, ya bu arazinin sonu da ÇELİK YELEK FABRİKASI gibi hayal olursa?Daha ötesi, ya ikinci bir kişi ya da kişilere satılıp, amacının dışında kullanılırsa?

***

Uzatmayayım, bu proje bizleri heyecanlandırdı.LakinKorkularımız var.Taraflar, bizleri ‘ACABA?’ şüphesine düşürüp, ‘ŞEYTANİ’ düşünmeye zorlamasınlar; ‘RAHMANİ’ düşünebilmemiz için aydınlatsınlar.

22.09.2021 Muharrem Demirel