Küçük Aile İşletmelerine 35 Makine Hibe Edildi

0

Kırsal kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, proje uygulamasında mutlu sona ulaşıldı.​KKYDP 14. Etap kapsamında küçük aile işletmeleri hibe sözleşmelerini imzalanmasından sonra makineleri teslim edildi.

KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNE 35 MAKİNE HİBE EDİLDİ

Kırsal kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı,  proje uygulamasında mutlu sona ulaşıldı. Uygulama rehberinin yapılan toplantılar ve medya aracılığı ile tanıtımları ile başlayan süreç, projelerin değerlendirilmesi, programlanması, ihale ve hibe sözleşmelerinin imzalanmasını müteakiben satın alma ve makinelerin yerlerinde kontrolü ve ödemelerin yapılması ile noktalandı. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Küçük aile işletmelerimize %50 hibeli yaklaşık 1,37 Milyon TL tutarlı; Balya makinesı, Silaj Makinesı ve Yem karma ve dağıtma makineları olmak üzere (35 makine) 30 proje hibe sözleşmelerini imzalamış ve üreticilerimiz makine ekipmanlarını teslim alarak projelerini tamamladılar.

İlimizde hibe almaya hak kazanan 30 adet kırsal ekonomik alt yapı (küçük aile işletmelerinin desteklenmesi) projemiz; 3 adedi Gerede, 6 adedi Merkez, 2 adedi Göynük,16 adedi Mudurnu, 1 adedi Kıbrıscık ve 2 adedi Seben ilçemizde uygulanıyor. Bakanlığımız İlimiz genelinde 2.742.714 TL olan proje bütçesine hibeye esas proje tutarı için %50 hibe olarak 1.371.357  TL Kırsal ekonomik alt yapı (küçük aile işletmeleri) projesine destek sağlamıştır.  Böylece tarımsal altyapımız modernize edilerek enerji, iş gücü, karlılık, verim üzerinde pozitif katkı sağlanıyor. Bakanlığımızın bu destekleri ile emek yoğunluğundan teknoloji yoğunluğuna doğru yönelimi aşikârdır.

Bu projelerin İl proje yürütme birimi olarak yerinde kontrolleri yapılarak, Müdürlüğümüze sunulan teknik şartnamelere uygun olduğu anlaşıldı. Gerekli hakediş işlemleri ile ödeme işlemleri tamamlanarak yatırımcılarımıza 5 yıl boyunca bu projelerin takiplerinin nasıl yapılacağı hakkında da bilgi verilmiştir. 

Hibe Sözleşmelerini imzaladığımız projelerin değerli üreticilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, başta Sayın Valimiz Ahmet Ümit, Sayın Bakan Yardımcımız Fatih METİN, Bolu milletvekillerimiz Sayın Arzu AYDIN ve Fehmi KÜPÇÜ başta olmak üzere emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum. Üreten Bolu’muzun Üreten çiftçilerine hayırlı olsun ” dedi.

- Relam -
Mutlu Yıllar