“MÜTEAHHİTLERİN YETERLİK SİSTEMİ 4 YILDIR KURULAMADI”

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Üyesi Türker Ateş, kentsel dönüşümü hızlandırma amaçlı yasa teklifi Meclis’e sunulurken müteahhitlerin yeterliklerine göre iş almalarını sağlayacak sistemin tam anlamıyla kurulamadığına dikkat çekti.

Mart 2019 tarihli Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’in yapılan değişikliklerle 4 yılı aşkın süredir etkin olarak hayata geçirilemediğine dikkat çeken Ateş, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Ateş, “Bu zihniyetle ülkemizi depreme karşı dirençli hale getirmek mümkün değil. Kentsel dönüşümü hızlandırma adı altında Meclis’e sunulan yasa teklifinde de çok sayıda çekincemiz bulunuyor” dedi.

Yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılması amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 2 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe girdiğine işaret eden Ateş, şöyle konuştu:

GEÇİŞ SÜRESİ, DEPREMDEN ÖNCE YİNE UZATILDI

“Geçen sürede yönetmelik 6 kez değişti. Örneğin yapı müteahhitlerinin büyük kısmı için, inşası üstlenilecek yapının yaklaşık maliyeti ile müteahhidin belge grubunun gerektirdiği asgari iş deneyim tutarı karşılaştırılarak belirlenen yeterliklerde geçiş süreci sürekli uzatıldı. Yönetmelikte ‘1 yıl’ olan söz konusu geçiş süresi, en son 6 Şubat tarihli depremlere kısa bir süre kala 29 Aralık 2022 tarihli bir düzenlemeyle ‘31.12.2023’ şeklinde değiştirildi. Yapılan değişikliklerin gerekçelerini sorduk ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin soru önergemize yanıtı ‘Uygulamanın yaygınlaşması ile birlikte ihtiyaç duyulan değişikliklerin yapılmasıyla düzenlemenin güncelliğinin sağlandığı’ şeklinde oldu. Yapı güvenliğinin tesisi doğrultusunda Yönetmeliğin etkin biçimde uygulanması için hangi çalışmalar yapıldığına ilişkin sorumuz da yanıtsız kaldı.”

KAYITLI 148 BİN FİRMA VAR, 108 BİNİ YETERLİK DIŞI

CHP’li Ateş, soru önergesine verilen yanıtta ülkemizde 13 Eylül 2023 tarihi itibarıyla yetki sınıflandırmasına göre faaliyet gösteren (714 yıkım müteahhidi dışında) 148 bin 9 firmanın bulunduğunun belirtildiğini, bu kapsamda yetkilerine uygun proje üstlenebilmesi amacıyla 14 ayrı grup içindeki müteahhitlerin sayısının ise sırasıyla; A grubunda 998, B grubunda 410, B1 grubunda 206, C grubunda  587, C1 grubunda 379, D grubunda 1.046, D1 grubunda 1.012, E grubunda 2.867, E1 grubunda 2.861, F grubunda 12.254, F1 grubunda 1.373, G grubunda 12.088, G1 3.557 ve iş deneyimi ve işgücü koşulu aranmayan H grubunda 108.371 olduğunu ifade etti. Ateş, sistemin etkin hale getirilmesinin yapılaşmada sürekli denetimlerin sağlanmasıyla birlikte önemini vurguladı.

- Reklam -

spot_img

Ulusal Haberler, Bolu'dan Güncel Haberler ve Daha Fazlası

spot_img

- Reklam -

sanalbasin.com üyesidir